Image default
Aydın

İncirliova Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

İncirliova Gezilecek Yerler

Yazıda İncirliova Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. İncirliova Aydın ilimizde yer alan oldukça kalabalık bir ilçedir. Aynı zamanda İncirliova gezilecek yerler de bu denli çoktur. Her yıl sayısız turist kafilesi tarafından ziyaret edilen İncirliova, hem doğal güzellikleri hem de tarihi yerleri sayesinde en çok turist çeken bölgelerimiz arasındadır. İnsanlık tarihinin neredeyse her bölümünde sayısız devletin ilgisini çekmiş olan İncirliova, zengin tarihi ile sizlere eşsiz, unutamayacağınız ve oldukça tatlı bir tatil imkanı sunuyor.

İncirliova
İncirliova

İncirliova’nın Tarihi Nasıldır?

İncirliova tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tarihin her bölümünde İmparatorluklar, devletler tarafından ele geçirilmek için üzerine savaşlar yapılmış ve el değiştirmiştir. Bu devletlerin en başında, Anadolu’nun ilk İmparatorluğu olan ve dünyanın ilk askeri kanada sahip olan devleti, Hitit gelmektedir. Hititler sayesinde İncirliova ün kazanmış ve değerli hale gelmiştir.

Aydın incirliova
Aydın incirliova
İncirliova’yı ele geçiren devletlerin belli bir kısmı şunlardır;
  • İyonyalılar,
  • Lidyalılar,
  • Hititler,
  • Yunanlılar,
  • Persliler,
  • Roma İmparatorluğu,
  • Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye.

Bu devletlerin İncirliova’ya değer verme nedenleri oldukça fazladır. İşlek bir bölgede yer alıyor olması ve doğal zenginliklerinin fazla olması oldukça önemlidir. Hititler döneminde askeri olarak karargah niteliğine sahip olmuş olması önemlidir. Ayrıca diğer İmparatorluklar döneminde tarihi eserlerin özellikle Ege bölgesinde İncirliova’ya yapılmış olması değerinin artmasına destek oluyor.

İncirliova Nerede
İncirliova Nerede

İncirliova Nerededir?

İncirliova, Aydın ilinde yer alan ve oldukça işlek bir bölgede yer alan bir ilçedir. İzmir bölgesine geçişlerde kesinlikle bu ilçeden geçilmesi gereklidir. Bu nedenle İncirliova gezilecek yerler her zaman kalabalıktır ve oldukça çok rağbet görmektedirler. İncirliova, Ayrın ilimize bağlıdır ve yaklaşık olarak Aydın‘dan 11 km uzaklıktadır. Merkeze yakın olması ve gelişmiş bir şehir olması nedeniyle konaklama ve ulaşım imkanları oldukça geniştir.

READ  Aydın Yenipazar Gezilecek Yerler
incirliovada ne yenir
incirliovada ne yenir

İncirliova’nın Meşhur Yiyecekleri Nelerdir?

İncirliova tarım alanında oldukça gelişmiş olan bir bölgede yer alıyor. Tarım alanları oldukça geniştir. İncirliova, adından da anlaşılacağı gibi bir ovadır. Ova olmasından dolayı hem toprak verimlidir hem de toprakta ekim işlemlerinin zorlu olmasını sağlayacak bir neden bulunmuyor. Yiyecekleri arasında en çok üretilen meyvesi incirdir. İncir her çeşitte üretilmekte ve satılmaktadır. Kurutulmuş veya yaş incir görmeniz olasıdır. En çok kurutulmuş incire rağbet bulunuyor. Aynı zamanda incir reçeli de oldukça meşhurdur. Diğer bir meşhur meyvesi ise üzümdür. Üzümlerden pekmez üretimi oldukça yaygındır. Öte yandan kuru incir gibi her yerde satılan kuru üzümleri de görmeniz olasıdır.

İncirliova gezi rehberinde kesinlikle incir ve üzüm bağlarını ziyaret etmeniz için bir plan yapılması gereklidir. Ayrıca yakınlarınıza bu incirlerden ve üzümlerden satın alabilirsiniz. Uygun fiyatlı olmasının yanı sıra kaliteli tadının da olması en tatlı hediye olmasını sağlıyor.

İncirliova ve Ballıkaya Mağaraları

İncirliova denildiğinde akla ilk gelen yerler arasında Ballıkaya mağaraları gelmektedir. Bizans döneminde yapılmış olan bu mağaraların içerisinde Cebrail motifleri yer alıyor.

Ballıkaya Mağaraları
Ballıkaya Mağaraları

Eski kilise mimarisi hakkında bilgilenmek isteyen kişilerin kesinlikle görmesi gereken yapılar arasındadır. Ayrıca coğrafi olarak karstik bir alan üzerinde bulunması nedeni ile oyulmuş bir yapı şeklindedir. Yıllar boyu aşınan karstik kayalar sayesinde Ballıkaya yapısı oluşmuştur. Bu yapı Hristiyan İmparatorluklar döneminde kutsal kabul edilmiştir.

Ballıkaya Mağaraları
Ballıkaya Mağaraları

 

Ballıkaya Mağaraları
Ballıkaya Mağaraları

 

Erbeyli Köyü Camii

Erbeyli Köyü Camisi 1800’lü yıllarda yapılmış ve Ege’nin en kaliteli ve büyük camileri arasında ilk sıralarda yer alıyor. İçerisinde yer alan 8 tuvalet 2 çeşme ve 1 oda yer alıyor. Esi zamanlarda ilk yapıldığında çok amaçlı olarak kullanılmış bir yapıdır. Özellikle sahipsiz kişilerin kalmasına olanak tanıyan, hayırsever kişiler tarafından desteklenen bir camidir. Günümüzde halen 200 metrekarelik bir alan üzerinde kurulu bir şekilde hizmet veren cami, gezi planı içerisinde yer alması gereken ziyaret noktaları arasında olmalıdır.

READ  Kuşadası’nda Ne Yapılır? Nerede Kalınır?
Erbeyli Köyü Camii
Erbeyli Köyü Camii

 

Dibek Taşı Çeşmesi

1800’lü yıllarda yapılmış olan Dibek Taşı çeşmesi halen kullanılan bir çeşmedir. Eski olmasına rağmen Osmanlı mimarisini yansıtan Çeşme, hoş bir tasarıma sahiptir. Dağdan gelen doğal sular ile işlev gören çeşme, hayırsever biri tarafından yapılmıştır. Yakın zaman içerisinde dökülmeye başlayan çeşmeye yapılan tamirat sayesinde halen eskisi gibi hizmet vermesi sağlanmıştır. İncirliova’ya yolunuz düşerse bu çeşmeyi görmeniz tavsiye ediliyor.

Dibek Taşı Çeşmesi
Dibek Taşı Çeşmesi

Kültür Parkı

İzmir ve Aydın illeri arasında yer alan kültür parkı oldukça yeni bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Kültür parkı sayesinde yorulduğunuzda dinlenebilir ve kafelerde oturup sıcak bir çay içebilirsiniz. Park yeşil alan olarak tasarlanmıştır. Fakat içerisinde sosyal tesisleri görmek mümkündür. Ücretsizdir ve istediğiniz her an güzel havanın keyfini çıkarmak için yakınlarınızla parkı ziyaret edebilirsiniz.

Kültür Parkı - Park İncirliova
Kültür Parkı – Park İncirliova

Dereağzı Köprüsü

Dereağzı köprüsü hemen İncirliova’nın merkezinde yer alan tarihi bir köprüdür. 1400 yıllarında yapılmış olan köprü halen eskisi gibi sağla bir şekilde insanlara hizmet veriyor. 1980 yılında yapılan restorasyon çalışmaları ile güçlendirilerek korumaya alınmış olan köprü, İncirliova gezi rehberi içerisinde ziyaret edilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor.

Dereağzı Köprüsü
Dereağzı Köprüsü

 

Dereağzı Köprüsü
Dereağzı Köprüsü

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zeus Mağarası Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Sultanhisar Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Söke Gezilecek Yerler | Söke’de Muhteşem Görülecek Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Nazilli Gezilecek Yerler Listesi ! En Önemli Rotalar

Gezicini

Kuyucak Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kuşadası’nda Ne Yapılır? Nerede Kalınır?

Gezicini

Kuşadası’nda Tercih Edilebilecek Oteller | Kuşadası Otelleri

Gezicini

Kuşadası Tarihi Yerleri

Gezicini

Kuşadası Plajları Koyları Sahilleri

Gezicini

Yorum Yaz