Image default
Sakarya

Hendek Gezilecek Yerler

Hendek Gezilecek Yerler

Yazıda Hendek Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Sakarya ilinin en güzel ilçelerinden biri olan Hendek, turizmde de ön plana çıkmayı başarmaktadır. Hendek ilçesi bünyesinde barındırdığı doğal güzellikleriyle popülerliğini artırmaktadır. Sakarya ilini ziyaret eden her turistin mutlaka gittiği adreslerden biri olarak ziyaretçilerini ağırlar. Bir belde, 20 mahalle ve 70 köyden oluşan ilçe, ziyaretçilerine gezilecek ve görülecek pek çok güzellik sunar. Birçok medeniyetin yaşamış olduğu ilçe tarih bakımından da önemli bir yere sahiptir.

Hendek
Hendek

Hendek Nerede?

Sakarya ilinin bir ilçesidir. Hendek ilçesi, Sakarya iline 30 kilometre mesafede yer alır. Son derece canlı ve görsel temaların fazla olduğu bir ilçedir. Bu özellikleriyle Sakarya ilinin en fazla ziyaret yapılan noktalarından bir tanesidir.

Hendek - Hendek Gezilecek Yerler
Hendek – Hendek Gezilecek Yerler

Hendek Hakkında

Hendek ilçesi, Sakarya Üniversite’ne bağlı Eğitim Fakültesinin de katkılarıyla ekonomik ve sosyal yönden gelişmiş ilçelerden biridir. Hendek gezilecek yerler konusunda zengin bir ilçe. Tarihi dokusu, görülmeye değer doğal güzellikleri ve yaylalarıyla her kesimden insana hitap eder. İlçede yapılan farklı ve renkli etkinlik, şenlik ve şölenler de ilçenin renkli kimliğine yakışır tarzdadır.

1300’lü yılların sonunda bölgede Osmanlıların görüldüğü bilinmektedir. 190 yılında bölgede Belediye kurulmuştur. Köklü tarihiyle de dikkat çeker. Zengin orman alanlarına sahip olması bölgenin doğal güzelliklerini artırmaktadır. İl merkezinden ilçeye doğru girilirken her iki yanlı ağaçlar, daha ilçenin girişinde ziyaretçilerini karşılar.

Sakarya Hendek Kahvaltı
Sakarya Hendek Kahvaltı

Hendek’ te Ne Yenir?

Hendek ilçesini ziyaret edenlerin mutlaka tatması gereken özel yiyecekler var. Bunlardan ilki; cevizli tavuktur. Özel bir şekilde hazırlanan bu yemek damakta unutulmayacak bir tat bırakır. Bununla beraber, kuru fasulye yemeği de tadılmalıdır. Zira burada yapılan kuru fasulye klasik bir şekilde hazırlanmaz. Bu ilçenin kuru fasulye yemeği değişik bir şekilde hazırlanarak pişirilmektedir. Bunlara ek olarak hamsili pilav da tadına bakılması gerekenler arasındadır.

READ  Geyve Gezilecek Yerler

Dikmen Yaylası

Hendek ilçesinin en dikkat çeken yerlerinden biri de Dikmen Yaylasıdır. Yaylanın denizden yüksekliği 1727 metredir. İlçenin merkezine yaklaşık olarak 23 kilometre mesafede er alan yayla turistleri kendine hayran bırakır. Nefes kesen bir manzaraya sahip olan yayla tertemiz havasıyla huzur verir. Dikmen Yaylasının tepesinde yer alan şehitlik sıklıkla ziyaret edilir.

Dikmen Yaylası
Dikmen Yaylası

Dikmen yaylasının ziyaretçilerine tanıdığı olanaklardan biri de konaklama ile ilgilidir. Burada çadır kurulabilir. Özellikle bahar ve yaz aylarında yaylara sayısız çadır görmek mümkündür. Çadır kurmak isteyen ziyaretçiler yeme içme ve benzeri ihtiyaçlarını köyden kolaylıkla karşılayabilirler. Köy yaylaya yakındır. Yaylanın Dikmen köyüne uzaklığı yaklaşık olarak 7.4 kilometredir.

Dikmen Yaylası - Hendek Gezilecek Yerler
Dikmen Yaylası – Hendek Gezilecek Yerler

Çiğdem Yaylası

Hendek ilçesinin sınırları içinde yer alan bu yayla Türkiye’nin en güzel on yaylası listesinde yerini almıştır. Bir yayın organında oluşturulan jüri tarafından en güzel on yayladan biri seçilmiştir. Bu özelliğiyle dikkat çeken yayla turistlerin vazgeçilmez uğrak noktalarından biridir. Aynı zamanda bu özellik yaylanın turizm bakımından öne çıkmasını da sağlamıştır. Yemyeşil çimlerle kaplı alanı, bol oksijenli temiz havası, insana sonsuz bir huzur veren hali ve manzarasıyla gelenleri kendine hayran bırakır.

Çiğdem Yaylası
Çiğdem Yaylası

1500 metre rakımlı olan yayla, hafif ve küçük eğimli tepelere sahiptir. Kamp yapmaya müsait oluşu kampçıların da bu alanda yoğunlaşmasını sağlar. Kamp tutkunları için en ideal yerlerden bir tanesidir. Her yıl Temmuz aynını ikici haftasında yayla şenlikleri yapılır. Yayla şenlikleri turistlerin en yoğun olduğu dönemlerdir. Birbirinden keyifli aktivitelerle müzik eşliğinde yapılan şenlikler turistlerin keyifle zaman geçirmelerini sağlar.

Çiğdem Yaylası - Hendek Gezilecek Yerler
Çiğdem Yaylası – Hendek Gezilecek Yerler

Bayraktepe

Hendek ilçesinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. İlçe merkezinde yer alır. Bayraktepe’nin en önemli özelliği; 16 Türk Devletini temsilen bayraklar yer alır. Ayrıca bayrakların alt kısmında bu devletlerin simgeleri kitabelerde yerini almıştır. Bu son derece etkileyici bir görüntüdür.

READ  Karasu Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi
Bayraktepe
Bayraktepe

Yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği Bayraktepe, kahvaltının en doğru adreslerinden biridir. Hendek Belediyesi Bayraktepe Tesisleri her hafta sonu açık büfe kahvaltı keyfi sunar. Muhteşem manzara eşliğinde temiz havada unutulmaz bir kahvaltı keyfi yaşanabilir.

Tepede tam beş bin kişilik bir anfi tiyatro bulunuyor. Botanik park, şelale, parklar, yürüyüş yolları tamamen ahşaptan yapılan restoranı ise görenlerin beğenisini kazanmaya devam ediyor. Ayrıca; Şeyh İzzettin İsmail Efendi Beratı’nın yer aldığı Osmanlı Anıtı da görmeye değer. Eski bir F-10 savaş uçağı da tepede gelenlerin beğenisine sunuluyor. Panoramik manzarası ve sunumlarıyla Bayraktepe sıklıkla ziyaret edilen yerlerden.

Çamlıca Beldesi

Çamlıca Beldesi, Hendek ilçe merkezine on iki kilometre mesafede yer alır. Çamlıca beldesi su kaynaklarıyla bilinir. Zira bölgede çok sayıda su kaynağı bulunmaktadır. Bu su kaynaklarından elde edilen su şişelenme işleminden sonra ülkemize dağıtımı yapılır.

Çamlıca Gölü
Çamlıca Gölü

Bu beldede yer alan alabalık tesisleri de dikkat çeker. Alabalık tesisleri yerli yabanı turistlerin en gözde yemek mekanlarıdır. Lezzetli pişirme usulleriyle servisler yapılarak damak zevklerine hitap edilir.

Bunların dışında Çamlıca Beldesinde her yıl düzenli olarak şenlikler düzenlenir. Birbirinden eğlenceli ve keyifli şenlikler Temmuz ayında yapılır. Bu aylarda da belde binlerce turisti ağırlar.

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Taraklı Gezilecek Yerler | Taraklı’da Görülmeye Değer Yerler

Buket Destina

Söğütlü Gezilecek Yerler | Sakarya Söğütlü Nerede Nasıl Gidilir

Hakan Karaduman

Serdivan Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Hakan Karaduman

Selman Dede Mesire Alanı ve Hayvanat Bahçesi

chebsra

Sapanca Gezilecek Yerler : Doğa ve Macera Harikası Bir Yer!

chebsra

Sakarya Plajları ve Koyları

chebsra

Sakarya Kamp Alanları : En Güzellerin Listesi

chebsra

Sakarya Kafeleri : Sakarya’nın En iyi Cafelerin Listesi

chebsra

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

chebsra