Image default
Datça

Hayıtbükü Koyu ve Plajı | Muğla’daki En İyi Koylardan Birisi

Hayıtbükü Koyu ve Plajı Muğla Hayıtbükü Plajı, Muğla il sınırlarında yer alan en doğal plajlardan birisidir. Masmavi suları, eşsiz doğa manzarası ve konaklama imkanlarıyla ziyaretçilerine harika bir tatil fırsatı sunan Hayıtbükü; yıl içerisinde birçok turiste ev sahipliği yapıyor. 

Hayıtbükü Koyu
Hayıtbükü Koyu

 

Plaj Nerede bulunuyor?

Muğla il sınırlarında yer alan plaj, Datça ilçesine bağlıdır. Datça ilçesine bağlı olan Mesudiye köyünde bir mahalle olan Hayıtbükü, içerisinde birçok doğal plaj ve koy barındırıyor. Hayıtbükü bölgesi, Datça merkezine yaklaşık olarak 19 kilometre mesafede yer alıyor. Hemen yakınında Ovabükü, Palamutbükü gibi önemli merkezler bulunuyor. Hayıtbükü bölgesine tatile gelen ziyaretçilerin, bu bölgeleri kısa mesafede ziyaret etme fırsatı da bulunuyor.

Hayıtbükü Plajı
Hayıtbükü Plajı

 

Hayıtbükü Koyuna Nasıl Gidilir?

Hayıtbükü Plajı’na Muğla tarafından özel araçlarla gelecek olan kişiler; Menteşe bölgesini geçtikten sonra Ula istikametinden devam ederek Marmaris‘e girerler. Buradan Datça tabelasını takip ederek ortalama ilçeye giriş yapılıyor. Plaj, Datça’ya 19 kilometre mesafede yer alıyor.

Datça içerisinde Reşadiye kavşağından Knidos yoluna döndüğünüz zaman Karaköy kavşağına ulaşırsınız. Kavşaktan tabelayı takip ederek sol tarafa girdiğiniz zaman 7-8 kilometre sonra yol ikiye ayrılacaktır. Buradan sol taraftan devam ettiğiniz zaman yokuşların ardında yol sizi Hayıtbükü’ne bağlayacaktır. Antalya-Fethiye bölgesinden gelen kişiler sırasıyla Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerini geçtikten sonra Marmaris‘e ulaşır.

Hayıtbükü Plajı
Hayıtbükü Plajı

 

Hayıtbükü Koyu Marmaris‘ten Datça yol ayrımına girdiğiniz zaman yaklaşık 70 kilometre sonra Datça merkeze ulaşırsınız. Halk otobüsleriyle bölgeye gelmek isteyen kişiler ise Muğla‘dan kalkan Datça araçlarına binebilir. Datça ilçe merkezinden ise gün boyu kalkan Mesudiye minibüsleriyle bölgeye ulaşabilirsiniz.

READ  Eski Datça Gezilecek Yerler

 

Hayıtbükü Plajı’nda Neler Yapılabilir?

Datça Yarımadası’nın Akdeniz tarafında kalan daire şeklinde bir koydur. Mesudiye’nin üç koyundan birisi olan plajı, eşsiz doğal güzellikleri ve tertemiz plajı ile dikkat çeker. Özellikle yaz tatili için Datça‘ya gelen ve yüzmek için temiz bir koy arayan turistler için ideal bir yüzme alanıdır.

Hayıtbükü Plajı
Hayıtbükü Plajı

Etrafı tamamen dağlarla çevrili olan Hayıtbükü koyu, rüzgarlara kapalı bir alan olarak dikkat çekiyor. Yazın en sıcak zamanlarında bile bölgede serin bir havada tatil geçirebilirsiniz. Bölgede lokantalar, çay bahçeleri ve konaklama için alanlar bulunuyor. Plaja girişlerinde ise ziyaretçilerden hiçbir şekilde ücret alınmıyor.

Datça’da Gidilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Muğla Şelaleleri ve Doğal Güzellikleri

Gezicini

Muğla Kargı Koyu

Gezicini

Knidos Antik Kenti | Datça Muğla

Hakan Karaduman

Eski Datça Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Datça Gezilecek Yerler

Gezicini

Bencik Koyu | Muğla’da Bir Koy

Gezicini

1 Yorum

Hilal Koru 13 Aralık 2020 at 04:22

Çok güzel bir yer sessiz sakin tam kafa dinleme yeri herkes gitsin bence

Cevapla

Yorum Yaz