Image default
Bodrum Muğla Tarihi Yerler

Halikarnas Mozolesi | Dünyanın 7 Harikasından Biri

Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunmaktadır. Bu hususta Kral Mausolos adına karısı ve kız kardeşi Artemisia tarafından yaptırılmıştır. Dünyanın 7 harikasından biri sayılmaktadır ve yapıldığı dönemin öncü mimarilerinden olmuştur, bu konuda Halikarnas Mozolesinden sonra yapılan aynı tarzdaki tüm mezarlara Mozole denilmiştir.

Halikarnas Mozolesi
Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesinin Boyutları

Halikarnas Mozolesinin taban ölçüleri 32 X 38 metre boyundadır, uzun kenarı ise 242,5 kısa kenarı 105 metredir. Bu hususta 4 bölümden oluşmaktadır. Aynı zamanda Mozolenin içerisinde Kral Mausolos ve kız kardeşi Artemisia’nın heykelleri bulunmaktadır. Anıtın yüksekliği ise Latin yazar Pliniusun verdiği bilgiler doğrultusunda yaklaşık 55 metredir, 55 metre günümüzde yirmi katlı bir binaya eş değerdir. Günümüzde ise Halikarnas Mozolesinin yükseldiği yer çukur halindedir ve Halikarnas Mozolesinin kalıntıları sergilenmektedir.

Halikarnas Mozolesi
Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesine Nasıl Gidilir?

Halikarnas Mozolesine gitmek isteyen kişiler ilk olarak Muğla’nın Bodrum ilçesine ulaşmalıdır, Bodrumda bulunan otogarın karşısından Halikarnas Mozolesine giden dolmuşlar bulunmaktadır. Bu hususta şehir merkezine oldukça yakındır. Hususi araçlarla Halikarnas Mozolesine gitmek isteyen kişiler ise şehir merkezinde bulunan tabelaları kullanarak Halikarnas Mozolesine rahatlıkla ulaşabilir.

Halikarnas Mozolesi
Halikarnas Mozolesi

Aynı zamanda Bodrum belediyesinin sayfasında da Halikarnas Mozolesinin konum bilgileri mevcuttur, bu sayede navigasyon kullanılarak da Halikarnas Mozolesine gitmek mümkündür. Son olarak taksi kullanarak gitmek isteyen kişiler Bodrum şehir merkezinde bulunan taksileri tercih edebilir, bu konuda Halikarnas Mozolesinin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 20 km’dir.

Halikarnas Mozolesi
Halikarnas Mozolesi

Giriş Ücretleri ve Ziyaret Saatleri

Antik dünyanın 7 harikasından birisi olarak kabul edilen Halikarnas Mozolesinin giriş ücretleri ve ziyaret saatleri şöyledir;
  • Yaz Dönemi Açılış ve Kapanış Saatleri: 08:30 – 18:30
  • Kış Dönemi Açılış ve Kapanış Saatleri: 08:30 – 17:30
  • Yaz Dönemi Giriş Ücreti: 14 TL
  • Kış Dönemi Giriş Ücreti: 12 TL

Aynı zamanda müze kart ile giriş yapmak da mümkündür, müze kartı ile olan girişler yılda iki defa ücretsizdir. Müze kart çıkartmak için Kültür ve Turizm Bakanlığının web sitesi ziyaret edilmelidir, müze kart ile alakalı tüm bilgiler söz konusu adreste belirtilmiştir.

Bodrum’da Gezilecek Yerler


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zinciriye Medresesi | Köklü Tarihe Eşlik Etmiş Yapılardan

Hakan Karaduman

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Burcu Soydan

Zayo Beach Club | Yalıkavak Bodrum

Sinem

Yuvarlakçay Muğla’nın Saklı Cenneti

Sinem

Xuma Beach Club | Bodrum Yalıkavak’ta

Hakan Karaduman

Uyku Vadisi : Nerede Nasıl Gidilir ? Doğal Güzellikleri

Sinem

Ula Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Sinem

Turgut Şelalesi Marmaris | Muğla’da Doğal Bir Şelale

Sinem

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Sinem

Yorum Yaz