Image default
Aydın Kuşadası

Güvercinada Nerde Nasıl Gidilir? (Kuşadası)

Güvercinada

Güvercinada, Ege Bölgesindeki illerimizden Aydın‘a bağlı Kuşadası İlçesinde bulunur. Aydın merkezine 61 kilometre uzaklıkta olana Güvercinada, doğal kayalıklardan oluşan küçük bir adadır. İnsan eliyle yapılmış bir geçitle karaya bağlanmıştır. Geçidin uzunluğu 50 metre civarındadır ve yürüyerek adaya ulaşma imkanı verir. Güvercinada Kuşadası‘nın simgelerinden biri haline gelmiş olup her sene çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.

Kuşadası Güvercinada
Kuşadası Güvercinada

Güvercinada’nın Tarihçesi

Güvercinada’nın tarihçesi denizci olmalarıyla bilinen Cenevizlilere dayanır. Ada’da bulunan kale Cenevizliler tarafından yapılmıştır. İç kalenin yapılışı ise Osmanlı Devleti dönemine denk gelir ve Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kalenin surlarını da İlyas Ağa inşa ettirmiştir. Surlar, Mora İsyanı döneminde güvenlik amacıyla yapılmıştır.

Güvercinada
Güvercinada

Adayı karaya bağlayan geçit, 1957 Yılında yapılan düzenlemeler sırasında yapılmıştır. O tarihe kadar adaya ulaşım sandallarla sağlanmaktaydı. Halen sandal gezisi yapmak isteyenler için bu imkan vardır. Son olarak 2013 Yılında kale içinde onarımlar gerçekleştirilmiştir.

Güvercinada
Güvercinada

Güvercinada’ya Nasıl Gidilir?

Güvercinada’nın Aydın‘a uzaklığı 61 kilometre, İzmir‘e uzaklığı ise 100 kilometredir. Her iki şehirden de Kuşadası’na direkt otobüs seferleri bulunur. Aynı şekilde İstanbul ve Ankara’dan da otobüs seferleri bulunur. Özel araçla ya da araç kiralama suretiyle de Kuşadası‘na ulaşım mümkündür. Güvercinada Kuşadası merkezindedir. Dolayısıyla otobüsle gelenler 10-15 dakikalık bir yürüyüş sonunda Güvercinada’ya ulaşabilir. Elbette taksi ile transfer hizmeti de alınabilir.

Güvercinada
Güvercinada

Güvercinada’da Yapılabilecekler

Güvercinada, adından da anlaşılacağı gibi güvercinlerin bol olduğu bir yerdir. Ayrıca yıl içinde pek çok kuş türü buraya uğrar. Kuş sesleri ve görüntüsü içinde oturup bir şeyler içmek, deniz havası içinde hoş zaman geçirmek isteyenlerin dinleneceği bir yerdir.

READ  Kuşadası Kadınlar Denizi (Kadınlar Plajı)

Sakin ve huzurlu ortamında kitap okumak ya da denizdeki tekneleri seyretmek ruha iyi gelir. Ada çevresinde sandal turları yapmak da mümkündür. Etraftaki sandalcılarla pazarlık yapılarak uygun fiyata sandal sefası yapılabilir. Güvercinada’ya giriş için herhangi bir ücret alınmaz. Bu nedenle adayı ekonomik koşullarla gezip görmek mümkündür.

Güvercinada’da Neler var?

Güvercinadaya gidenler öncelikle adayı çepeçevre dolaşan surları görebilir. Surların yüksekliği 3 metre civarındadır. Surların güney yönünde merdivenlerle çıkılan bir giriş bulunur. Giriş kapısı iki kule ile güvenlik altına alınmıştır.

Güvercinada
Güvercinada

Ada içinde bulunan kule, en eski kaynaklara ve günümüze ulaşan bir gravüre göre burada inşa edilen ilk yapıdır. Kule bir kaide üzerine inşa edilmiştir. Kaide aslında bir sarnıçtır. Yani su deposudur. Kulenin çatısında da yağmur sularını sarnıca aktaran bir sistem kurulmuş ise de günümüzde bu sistem kullanılmaz.

Kule girişinde kapının sol tarafında 1826 Yılında duvara gömülerek hazırlanan bir kitabe bulunur. Kitabede Mora isyanı sırasında denizden gelecek saldırılardan korunmak için surları inşa ettiren İlyas Ağa’dan bahsedilir ve kendisine dua edilir.

Güvercinada, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde

Tarihi özellikleri ve doğal güzelliği sayesinde Güvercinada 2020 Yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alınmıştır. Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde de yer alan ada ülkemizin gezilip görülmesi gereken yerlerinden biridir.Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zeus Mağarası Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Sultanhisar Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Söke Gezilecek Yerler | Söke’de Muhteşem Görülecek Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Nazilli Gezilecek Yerler Listesi ! En Önemli Rotalar

Gezicini

Kuyucak Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kuştur Plajı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Kuşadasında Görülmesi Gereken 5 Cafe

Gezicini

Kuşadası’nda Ne Yapılır? Nerede Kalınır?

Gezicini

Kuşadası’nda Tercih Edilebilecek Oteller | Kuşadası Otelleri

Gezicini

1 Yorum

Seyit Mehmet 26 Aralık 2020 at 14:56

Gerçekten çok güzel bir havası var gitmek isteyenlere tavsiye ederim

Cevapla

Yorum Yaz