Image default
Doğal Alanlar Mardin Şelaleler

Gurs Vadisi | Doğa İle Bütünleşmek İsteyen Kişiler İçin İdeal

Gurs Vadisi

Mardin’in Kızıltepe ilçe sınırlarında bulunmaktadır, bu hususta Mardin’e 20 km mesafede yer alan Gurs vadisi doğa ile bütünleşmek isteyen kişiler için oldukça idealdir. Gurs vadisi içerisinde vadiden akan bir şelale bulunmaktadır, bu sayede isteyen kişiler şelalenin oluşturduğu su birikintisinde yüzebilir veya balık tutabilir.

Gurs Vadisi
Gurs Vadisi

Aynı zamanda şelalenin etrafında çeşitli tesislerde bulunmaktadır, bu sebeple tesislerde konaklamak isteyen kişiler şelale manzarasında yemeklerini yiyebilir ve keyifli dakikalar geçirebilir. Son olarak vadi serinlemek isteyen kişiler içinde oldukça önemlidir, bu hususta yazın 40-45 derecelere çıkan Mardin oldukça bunaltıcı olabilmektedir. Mardin 40-45 derecelerde bulunurken vadi 25-30 derecelerde olabilmektedir, bu sebeple yerli halk tarafında da serinlemek için sıklıkla tercih edilmektedir.

Gurs Vadisi
Gurs Vadisi

Gurs Vadisine Nasıl Gidilir?

Gurs vadisine gitmek isteyen kişiler Mardin şehir merkezinden kendi araçlarıyla 20 km bir yolculuktan sonra  vadiye ulaşabilir. Bu hususta şehir içerisinde Gurs vadisini gösteren çeşitli tabelalar mevcuttur, aynı zamanda navigasyon kullanılarak da vadiye gitmek mümkündür. Bu konuda Gurs vadisine giden otobüs veya minibüs gibi toplu taşıma araçları maalesef bulunmamaktadır. Ancak vadinin 20 km mesafede bulunması taksi ile ulaşıma imkân sağlamaktadır. Son olarak turlarla Mardin’e gelen kişiler tur firmalarından rica ederek de Gurs vadisine gidebilir, bu hususta çoğu tur firması Gurs vadisine götürmektedir.

Gurs Vadisi
Gurs Vadisi

Gurs Vadisinin Özellikleri Nelerdir?

Bir takım özelliklerine değinmiştik, bu hususta özetlemek gerekirse Gurs vadisinin tercih edilmesini gerekli kılan özellikler özetle şöyledir;

  • Doğa ile iç içedir
  • Şelale ve çeşitli su birikintileri bulunmaktadır
  • Yaz aylarında şehir merkezine kıyasla oldukça serindir
  • Belirlenen noktalarda kamp yapma imkânı bulunmaktadır
  • Şelalede yüzmek mümkündür ve isteyen kişiler balıkta tutabilir

Özellikle yaz aylarında Mardin’de bulunan kişiler, Gurs vadisine giderek serinleyebilir ve şehrin bunaltıcı havasından ve kalabalığından kaçabilir.

Gurs Vadisi
Gurs Vadisi

Gurs Vadisi Tarihsel Hikayesi

İçerisinde birçok tarihi kalıntı söz konusudur ve vadi içerisinde bulunan kalıntıların oldukça etkileyici hikayeleri mevcuttur. Bu hususta vadi içerisinde bulunan Abdi Ağa konağı bunlardan bir tanesidir. Gurs vadisinin hikayesini yerli halktan ve tur rehberlerinden dinlemek mümkündür, bu konuda vadinin hikayesini gezerken deneyimlemek oldukça etkili olacaktır.

Gurs Vadisi
Gurs Vadisi

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zinciriye Medresesi | Köklü Tarihe Eşlik Etmiş Yapılardan

Hakan Karaduman

Yuvarlakçay Muğla’nın Saklı Cenneti

Sinem

Yukarı Düden Şelalesi : Şehrin İçinde Cennet

Hakan Karaduman

Yeşilli Gezilecek Yerler | Misafirperverliği İle Bilinen Yeşilli

Sinem

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Sinem

Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Sinem

Tellallar Çarşısı (Revaklı Çarşı)

Sinem

Sitti Radviyye – Hatuniye Medresesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Hakan Karaduman

Savur Gezilecek Yerler : Tarihi Yerleriyle Birlikte

Sinem

Yorum Yaz