Image default
Balıkesir

Gönen Gezilecek Yerler Listesi | Balıkesir Gönen İlçesi

Gönen Gezilecek Yerler

Yazıda Gönen Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Balıkesir ilinin bir ilçesi olan Gönen, barındırdığı güzelliklerle görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Doğal güzellikleri, şifalı suları, tarihi yapıları ve yöresel özellikleriyle görenleri etkileyen ilçe tesisleriyle de turistlere hizmet vermektedir.

Gönen Hakkında

Gönen ilçesi, köklü bir tarihe sahiptir. Şifalı suları ve kaplıcaları ile de popüler bir ilçedir. Bu özelliğiyle Şifa Şehri ve Kaplıca Şehri adıyla da anılmaktadır. Gönen ilçesinde yapılmış olan kazı çalışmalarında mozaik tabana sahip yapılar meydana çıkarılmıştır. Bunun yanı sıra; yine yapılan çalışmalar sırasında madeni paralar ve üzerinde yazıların yer aldığı sütun başlıkları da bulunmuştur. Bu bulgulardan yola çıkılarak bölgeye yerleşimin milattan önceki yıllara denk geldiği düşünülmektedir.

Gönen
Gönen

Milattan Sonra 2.Yüzyıla ait olduğu düşünülen bazı kitabelerde kentin adı geçmektedir. Bu kitabelerde yerin adı Thermi olarak geçer. Bu kelime sıcak su şehri anlamına gelmektedir. Gönen ilçesi, Bizanslılar, Romalılar ve Selçukluların hakimiyetinde bulunmuştur. Bu köklü tarihin izlerini ilçede görmek mümkündür. 1334 yılında Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Gönen ilçesi 6 Eylül 1922 günün Yunan işgalinden kurtulmuştur.

Gönen Gezilecek Yerler
Gönen Gezilecek Yerler

Kaplıca suları tam bir şifa kaynağıdır. Bel ve boyun fıtığı, ortopedik ve nörolojik rahatsızlıklar ve ameliyat sonrası iyileşme için sıklıkla tercih edilen kaplıcalar yıl boyunca sayısız turisti ağırlar. Osmanlı ve Bizans döneminden kalma tarihi hamam, yüzme havuzları, restoranlar ve daha birçok tesisle turistlere keyifli vakit geçirme imkanı sunan bir ilçedir.

Gönen ilçesinde el emeği, göz nuru ve rengarenk iğne oyaları herkesin dikkatini çekmeyi başarıyor. Birbirinden güzel motiflerle işlenmiş iğne oyaları ilçeden en fazla satın alınan ürünlerden bir tanesidir. Bunun yanı sıra; pirinç de alışverişte önemli bir yeri kaplar. Gönen ilçesinin baldo pirinçleri meşhurdur.

READ  Balıkesir Kafeleri : Balıkesir'deki En İyi Kafeler

İri ve dolgun taneli pirinç anlamına gelen baldo pirinçler Gönen ilçesinden alınmalıdır. Yağsız olan bu pirinç tansiyon düşürücü etkisiyle de bilinmektedir. Elbette tüm bunlar Gönen ilçesinin turizmine önemli katkılar sağlar. Aynı zamanda ödemlerin atılmasında ve böbrek-kalp yetmezliği hastalarının bol bol tüketebilecekleri bir pirinç türüdür.

Gönen’de Ne Yenir?

Gönen gezilecek yerler, yeme içme ve alışveriş gibi her konuda turistlere zengin çeşitlilik sunar. Birçok yöresel lezzetin bulunduğu ilçe turistlere şahane damak tatları sunar. Kaşarlı alabalıktan kelle peynirine kadar birbirinden enfes tatlar bu ilçede tadımlanabilir.

Babayaka Kalesi

Gönen ilçesi merkezine yaklaşık olarak 7-8 kilometre uzaklıkta yer almakta olup Babayaka Mahallesi sınırları içinde yer alır. Kale günümüze kadar ulaşmayı başaramamış olsa da kalıntıları halen mevcuttur. Harabe şeklinde olan kalenin inşa tarihi ve kim tarafından inşa ettirildiği bilinmemektedir.

Babayaka Kalesi
Babayaka Kalesi

 

Babayaka Kalesi - Gönen Gezilecek Yerler
Babayaka Kalesi – Gönen Gezilecek Yerler

 

Alacaoluk Kalesi

Alacaoluk Kalesi’nin geç Roma Döneminde inşa edildiği düşünülmektedir. Geç Roma Dönemi krallarından 2.Theodosius ya da 1. Anastasius döneminde MS 5-6 Yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Alacaoluk Kalesi, Gönen ilçe merkezine 14-15 kilometre uzaklıkta yer alır. Kale, Taban kale olarak da anılır. Kalenin içindeki yapılar harabe şeklindedir.

Alacaoluk Kalesi
Alacaoluk Kalesi

 

Kalenin surlarının neredeyse tamamı hala ayakta durmaktadır. Yemyeşil bir arazi üstünde doğayla baş başa olan Alacaoluk Kalesi, bir tepe üzerinde bulunur. Özellikle bahar ve yaz aylarında doğa yürüyüşlerine ev sahipliği yapar. Kaleyi görmek isteyenler hem bu tarihi yapıyı görüp hem de bu doğal güzellikte keyifli vakit geçirebilirler.

Güvercinli Köprü

Güvercinli Köprü, Gönen Çayı üzerinde yer alır. Köprünün Romalılar döneminde yapıldığı bilinmektedir. Köprü taş yapıda olup farklı dönemlerde onarıldığı düşünülmektedir. Bu onarımların biri de Karasi Beyliği döneminde gerçekleşmiştir. Bu bilgiden yola çıkılarak köprünün Osmanlı Döneminde kullanıldığı da bilinmektedir. Bu da bu köprü kalıntılarını daha özel kılmaktadır.

READ  Havran Gezilecek Yerler
Güvercinli Köprü
Güvercinli Köprü

Büyük İskender’in büyük bir sefere çıktığı sırada bu köprüyü yaptığı rivayet edilmektedir. İnşa tarihi bilinmemesine karşın binlerce yıl öncesi yapıldığı düşünülen köprü derenin içinde olmasına karşın kalıntıları günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Bugün kullanılamaz durumda olan köprü önemli bir tarihi eserdir. Turistlerin görmek istediği tarihi bir kalıntıdır.

Gönen Şehir Parkı

Gönen ilçesinde yer alan park, 1953 yılında depremden sonra buradan taşınmış olan tarihi mezarlığın yerine yapılmıştır. Parkın içinden Gönen çayı akar. Parkın içinde en dikkat çeken görsellerden biri; ağaçlardır. Asırlık söğüt, çınar, kestane ve ıhlamur ağaçları muhteşem bir manzara sağlar. Doğal örtünün korunduğu mükemmel bir yer.

Gönen Şehir Parkı - Gönen Gezilecek Yerler
Gönen Şehir Parkı – Gönen Gezilecek Yerler

 

Parkı renklendiren diğer unsur ise tezgahlardır. Yöreye özgü iğne oyalarını ve hediyelik eşyaların satıldığı tezgahlar turistlerin meraklı ve yoğun ilgi alanlarıdır. Parkın içindeki yürüyüş yolları yürümek ve koşmak isteyenlerin temiz hava ve yeşilliğin içinde keyifli spor yapma imkanı sunar. Çocuklu ailelerin de sıklıkla tercih ettiği bir alandır.

Parkın içinde çay bahçeleri ve kafeteryalar mevcut. Ziyaretçiler yeme içme, dinlenme ve mola vermek için bu tesislerin hizmetlerinden yararlanabilirler. Simit, limonata, pamuk şeker ve dondurma gibi aranan yiyecekler de çocukların yüzünü gülümsetmektedir. Şehrin karmaşasından, stresinden arınmak ve huzurlu saatler geçirmek isteyenler için tercih edilecek özel bir alandır.

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Susurluk Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Sındırgı Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Savaştepe Gezilecek Yerler | Savaştape’de Ne Yapılır ?

Hakan Karaduman

Sarımsaklı Plajı : Balıkesir’in En iyi Plajı

Hakan Karaduman

Narlı Köyü | Balıkesir’in Minik Bir Tatil Köyü

Gezicini

Manyas Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kepsut Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kaz Dağları Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Karesi Gezilecek Yerler

chebsra