Image default
Aydın

Germencik Gezilecek Yerler

Germencik Gezilecek Yerler

Yazıda Germencik Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Germencik Ege bölgesinde bulunan Aydın ilinin bir ilçesidir, Aydın ’a 25 km uzaklıkta bulunan Germencik ilçesi Büyük Menderes Ovasında yer almaktadır. Bu konuda Germencik ilçesi Aydınoğulları aşiretinin yönetiminde uzun yıllar kalmıştır, zaman içerisinde Osmanlı İmparatorluğuna geçen Germencik ilçesinin, Osmanlı İmparatorluğundaki ismi ‘’Değirmencik’’ olarak bilinmektedir.

Germencik 
Germencik

Tarihsel süreç içerisinde Değirmencik ismi değişerek günümüzde bilinen adıyla Germencik ismini almıştır. Germencik gezilecek yerler hususunda oldukça zengindir ve her sene turist akınına uğramaktadır. Bu konuda Germencik ilçesinde birçok tarihi yapıların kalıntıları mevcuttur, aynı zamanda söz konusu ilçede doğanın eşsiz güzelliklerini barındıran yerlerde mevcuttur.

Germencik - Germencik Gezilecek Yerler
Germencik – Germencik Gezilecek Yerler

Germencik Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Germencik gezilecek yerler hususunda oldukça farklı ve çeşitli yerlere sahiptir, bu sayede söz konusu ilçeye gelen kişiler gezip görülecek birçok yer bulabilir.

Germencik - Germencik Gezilecek Yerler
Germencik – Germencik Gezilecek Yerler
Germencik ilçesinde mutlaka gezilmesi gereken yerler ise şöyledir;
  • Kanlıbahçe Şehitliği
  • Çanakkale Şehitliği Anıtı
  • Selatin Anıt Ağacı
  • Magnesia Antik Kenti
  • Leukophryene Tapınağı
  • Alangüllü Kaplıcası

Yukarıda belirtilen yerler Germencik ilçesinin en popüler ve en gözde yerleridir, bu hususta söz konusu yerlere her yaz çok sayıda turist gelmektedir. Aynı zamanda yerel halk tarafında da tercih edilen yerler yaz aylarında oldukça kalabalıktır.

Dağyeni
Dağyeni

Kanlıbahçe Şehitliği

Germencik ilçesinde bulunan Kanlıbahçe Şehitliğinin oldukça üzücü bir hikayesi vardır. Tarihimizde bilinen Büyük Taarruz sonrasında kaçan Yunan askerleri Germencik ilçesine sığınmıştır. Bu esnada Türk kuvvetlerinden kaçan Yunan askerleri, Germencik ilçesinde yaşayan 94 kişiyi kurşuna dizmiştir, aynı zamanda bir o kadar insanı da canlı canlı kuyulara atmıştır.

READ  Karacasu Gezilecek Yerler
Kanlıbahçe Şehitliği
Kanlıbahçe Şehitliği

 

Söz konusu olayların gerçekleştiği yer ise günümüzde Kanlıbahçe olarak anılmaktadır. Yunan kuvvetleri tarafından şehit edilen insanlar için, söz konusu yerde mermerden bir lahit dikilmiştir. Bu sebeple Germencik ilçesine gelen kişilerin, geçmişte yaşanan olayları anmak ve şehitlerimize dua etmek amacıyla Kanlıbahçe Şehitliğini ziyaret etmesi oldukça önemlidir.

Germencik Nerede Nasıl Gidilir
Germencik Nerede Nasıl Gidilir

Çanakkale Şehitliği Anıtı

Çanakkale savaşı esnasında Germencik bölgesinden savaşa katılan kişiler ve Çanakkale zaferinde şehit düşen kişiler için dikilen Çanakkale Şehitliği anıtı, aynı zamanda Türkiye’nin ilk Çanakkale Savaşı anıtıdır. Bu sebeple de oldukça önemli bir yeri olan Çanakkale Şehitliğinin ziyaret edilmesi geçmiş olayları hatırlamak ve yad etmek adına oldukça önemlidir.

Aydın Çanakkale Şehitliği Anıtı
Aydın Çanakkale Şehitliği Anıtı

Selatin Anıt Ağacı

Germencik ilçesinde bulunan Selatin Anıt Ağacı 1200 yaşındadır, oldukça eski olan ağacın 9 metrelik bir gövdesi vardır. Aynı zamanda ağaç 18 metre yüksekliğe sahiptir. Özellikle eski ağaçlara ilgisi olan kişiler tarafından Selatin Anıt Ağacı yoğun ilgi görmektedir. Germencik gezilecek yerler konusunda Selatin Anıt Ağacının mutlaka görülmesi gereken bir yer olduğunu söylemek mümkündür. Son olarak Selatin Anıt Ağacını görmeye giden kişiler, ağacın bulunduğu mevkideki çeşitli dinlenme alanlarında dinlenebilir ve doğanın tadını çıkarabilir.

Selatin Anıt Ağacı
Selatin Anıt Ağacı

 

Magnesia Antik Kenti

Magnesia Antik Kenti, Germencik ilçesine bağlı Tekin köyünün yakınlarında bulunmaktadır. Bu konuda Magnesia Antik Kentinin Magnetler ve Giritliler tarafından kurulduğu rivayet edilmektedir. Bir rivayete göre ise MÖ 680 ile 682 yılları arasında taktığı yüzük ile görünmez olabilen Gyges tarafından yönetildiği söylenmektedir, Gyges aynı zamanda Tarihte bilinen Lidya medeniyetininde kralıdır. Söz konusu yer MÖ 398 ile 400 yılları arasında ise Sparta medeniyetinin hakimiyetine girmiştir.

Magnesia Antik Kenti
Magnesia Antik Kenti

Magnesia Antik Kentinin Tarihsel serüvenine baktığımızda birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını söylemek mümkündür. Bu hususta Magnesia Antik Kenti son olarak Roma devletinin egemenliğine girmiştir. Günümüzde Magnesia Antik Kentinde çeşitli dönemlere ve farklı medeniyetlere ait birçok kalıntı mevcuttur, bu sebeple söz konusu yeri ziyaret eden kişiler birçok farklı medeniyetin dokusu ile tanışacaktır. Germencik gezilecek yerler konusunda söz konusu bilgiler düşünüldüğünde Magnesia Antik Kentinin önemi oldukça büyüktür.

READ  Didim Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Leukophryene Tapınağı

Leukophryene Tapınağı Arkaik dönem adı verilen zamanda inşa edilmiştir, süreç içerisinde tapınağın bilinmeyen nedenlerle yıkılmasından sonra Helenistik dönemde yeniden inşa edilmiştir. Aynı zamanda söz konusu tapınak boyutları itibariyle Anadolu’nun dördüncü en büyük tapınağı özelliğini taşımaktadır. Leukophryene Tapınağının Tarihte bilinen oldukça ünlü olan mimar Hermogenes tarafından inşa edildiği söylenmektedir.

Leukophryene Tapınağı
Leukophryene Tapınağı

Tüm bu bilgiler dikkate alındığında Germencik gezilecek yerler konusunda Leukophryene Tapınağı mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Tapınağa Germencik şehir merkezinden kalkan belediye otobüsleriyle ulaşmak mümkündür, hususi araçları ile tapınağa gitmek isteyen kişiler Germencik şehir merkezinde bulunan tabelaları takip edebilir. Bu konuda tabelalar oldukça açık ve başarılı yönlendirmeler sunmaktadır.

Alangüllü Kaplıcası

Aydın Alangüllü Kaplıcası, Germencik ilçesine yaklaşık 10 km mesafede bulunmaktadır. Bu konuda kaplıcanın bulunduğu mevki ormanlık alanın içindedir, bu sebeple kaplıcaya girilmese dahi doğanın tadını çıkarmak adına söz konusu yere gidilebilir. Alangüllü kaplıcasının birçok kaplıcada olduğu gibi bazı hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir, söz konusu hastalıklar romatizma ve nörolojik hastalıklardır. Bu sebeple Alangüllü Kaplıcasının sağlık turizmi açısından da önemi büyüktür. Tüm bu bilgilere ek olarak Alangüllü kaplıcasının suyunun içinde bulunan mineraller ve vitaminlerin birtakım konularda yarar sağladığı ispatlanmıştır. Alangüllü Kaplıcasına ulaşmak için Germencik ilçe merkezinde bulunan belediye otobüsleri tercih edilebilir.

Alangüllü Kaplıcası
Alangüllü Kaplıcası

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zeus Mağarası Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Sultanhisar Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Söke Gezilecek Yerler | Söke’de Muhteşem Görülecek Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Nazilli Gezilecek Yerler Listesi ! En Önemli Rotalar

Gezicini

Kuyucak Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kuşadası’nda Ne Yapılır? Nerede Kalınır?

Gezicini

Kuşadası’nda Tercih Edilebilecek Oteller | Kuşadası Otelleri

Gezicini

Kuşadası Tarihi Yerleri

Gezicini

Kuşadası Plajları Koyları Sahilleri

Gezicini