Image default
Balıkesir

Dursunbey Gezilecek Yerler

Başlıklar

Dursunbey Gezilecek Yerler

Yazıda Dursunbey Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Dursunbey Balıkesir’e bağlı olan ve çevresi Alaçam Dağları ile çevrilmiş olan bir ilçedir. İlçenin dağlık olması sebebi gelişimine de engel olmuştur. Balıkesir merkezine en uzak ilçelerden birisi olan Dursunbey mesire alanlarıyla ünlüdür. Bu sebeple kamp ve piknik için ziyaretçileri ağırlar. Ayrıca ilçede görülmesi gereken bir antik kent ve bir de tarihi cami vardır.

Dursunbey
Dursunbey
Balıkesir’in şirin ilçesi Dursunbey gezilecek yerler şunlardır;
  • Hadrianeia Antik Kenti
  • Çarşı Camii
  • Suçıktı Mesire Yeri
  • Saz Mesire Yeri
  • Yayla Tesisleri
Dursunbey Gezilecek Yerler
Dursunbey Gezilecek Yerler

Dursunbey’e gelenler mesire alanlarında doğayla baş başa kalarak şehir yorgunluğunu atabilirler. Piknik yapıp eğlenebilirler ya da doğa yürüyüşü yapabilirler. Antik kent ve camiyi gezerek de ilçenin tarihini yakından tanıyabilirler.

Dursunbey'de ne yenir
Dursunbey’de ne yenir

Hadrianeia Antik Kenti

Hadrianeia Antik Kenti ilçenin bilinen eski yerleşim yeridir. Roma imparatoru Hadrianeia’dan ismini alan antik kent aynı zamanda ilçenin de eski ismidir. Milattan önceki 130 yıllarında kurulduğu bilinen antik kent o dönemlerde para basım merkezi görevi görmüştür. İlçenin kuzeyinde bulunan antik kenti merak edenler araçları yardımıyla kente giderek tarihi kalıntıları görebilirler.

Hadrianeia Antik Kenti
Hadrianeia Antik Kenti

Çarşı Camii

Çarşı Camii ilçede bulunan ve günümüzde de hizmet veren camilerdendir. Yapılış tarihi 1866 yılı olan Çarşı Camii ilçeye bağlı olan Cebeci Mahallesi’ndedir. Yapılış tarihinin mimari özelliklerini taşıyan cami ahşap işçilikle yapılmıştır.

Çarşı Camii - Dursunbey Gezilecek Yerler
Çarşı Camii – Dursunbey Gezilecek Yerler

Suçıktı Mesire Yeri

Suçıktı mesire yeri Dursunbey’in piknik ve doğa yürüyüşleri için tercih edilen en meşhur yerlerinden birisidir. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler burada doğayla baş başa kalabilir ve sessizliğin tadını çıkarabilirler. Mesire yeri kamp yapmak içinde uygundur. Suçıktı da alabalık tesisi de bulunur ve mesire yerine gelenler alabalık yeme imkanı da bulabilirler.

Suçıktı Mesire Yeri
Suçıktı Mesire Yeri

Suçıktı’da her yıl Suçıktı Şiir Akşamları düzenlenir. Temmuz ayında yapılan bu etkinlikte şiir dinletiler, konserler ve eğlence programları yapılır. İlçeyi gezmek için Temmuz ayını tercih edenler bu akşamlara katılarak keyifli zaman geçirebilirler.

READ  Kaz Dağları Nerede ? Nasıl Gidilir?
Suçıktı Mesire Yeri
Suçıktı Mesire Yeri

Saz Mesire Yeri

Saz mesire yeri, mesire yerleriyle Dursunbey’de doğayla iç içe vakit geçirilebilecek yerlerden birisidir. Bu mesire yeri Su Çıktı Deresi’nin kenarında yer alır ve kavak ağaçlarıyla doludur. Oldukça geniş olması sebebiyle yaz aylarında yöre halkı piknik için burayı tercih ederler. Ayrıca mesire yerinde her yaz panayır kurularak yöresel lezzetlerin, takıların ve süs eşyalarının satışı ile çeşitli aktiviteler yapılır.

Saz Mesire Yeri
Saz Mesire Yeri

Panayırda satılan eşyalar arasından ilçenin ünlü ametist taşından yapılmış takılar ve süs eşyaları hatıra olarak alınabilir. Bu taşın negatif enerjiyi yok ettiğine inanılması turistlerinde ametistten yapılan objelere önem vermesini sağlar. Bu mesire yerinde havuz ve halı saha gibi alanlar sayesinde insanlar kaliteli zaman geçirebilirler. Ağaçlar içindeki bu alan gezi için ilçeye gelenlerin de görmeden ayrılmadıkları yerlerden birisidir.

Saz Mesire Yeri - Dursunbey Gezilecek Yerler
Saz Mesire Yeri – Dursunbey Gezilecek Yerler

Yayla Tesisleri

Yayla Tesisleri Saz ve Suçıktı’dan sonra insanların piknik için tercih ettiği yerdir. İlçeden uzak bir noktada bulunan Yayla Tesisleri geyik ve karacaların bakım yerine de ev sahipliği yapar. Bu nedenle insanlar tarafından ilgi görür. İlçeye 30 km uzaklıkta olan bu tesisler araçlarıyla ilçeye gelenler tarafından ziyaret edilerek vakit geçirilebilir.

Yayla Tesisleri - Dursunbey Gezilecek Yerler
Yayla Tesisleri – Dursunbey Gezilecek Yerler

Balıkesir Çevresindeki Gezilecek Yerler

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Susurluk Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Sındırgı Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Savaştepe Gezilecek Yerler | Savaştape’de Ne Yapılır ?

Hakan Karaduman

Sarımsaklı Plajı : Balıkesir’in En iyi Plajı

Hakan Karaduman

Narlı Köyü | Balıkesir’in Minik Bir Tatil Köyü

Gezicini

Manyas Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kepsut Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kaz Dağları Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Karesi Gezilecek Yerler

chebsra

Yorum Yaz