Image default
Doğal Alanlar Muğla Ortaca

Dalyan Nehri | Muhteşem Doğasıyla ve Görülmeye Değer

Dalyan Nehri

Dalyan nehri, Muğla’nın Ortaca ilçe sınırında bulunmaktadır, bu hususta Dalyan nehrinin bir diğer adı ise Dalyan çayıdır. Çiçekbaba Dağından doğan ve birçok kola ayrılan, bölgenin en büyük nehirleri arasındadır. Dalyan nehrinin güçlü bir akıntıya sahip olması özellikle rafting sporu ile uğraşan kişilerin ilgisini çekmektedir. Bu konuda rafting için en ideal nehirlerden bir tanesidir. Aynı zamanda ilk defa rafting yapmak isteyen kişiler içinde Dalyan nehrinde rafting kursları verilmektedir. Uzman hocalarla beraber rafting yapmak mümkündür. Son olarak Dalyan nehrine balık tutmak içinde gidilebilir, bu konuda nehrin belirli bir bölümü oldukça sakindir ve genelde balık tutmak için kullanılmaktadır.

Dalyan Nehri
Dalyan Nehri

Dalyan Nehrine Nasıl Gidilir?

Muğla ile Fethiye arasında bulunan Ortaca ilçe sınırında Dalyan beldesinde bulunmaktadır, bu sebeple Dalyan nehrine gitmek isteyen kişiler ilk olarak Dalyan beldesine gelmelidir, daha sonra Dalyan beldesi içerisinde bulunan toplu taşıma araçları kullanılarak Dalyan nehrine ulaşmak mümkündür. Hususi araçlarıyla Dalyan nehrine gitmek isteyen kişiler ise Dalyan nehrinin konum bilgilerine Dalyan belediyesinin web sitesinden ulaşabilir. Navigasyon vasıtasıyla Dalyan nehrine ulaşabilir. Tüm bu bilgilere ek olarak Dalyan nehrine gitmek için taksinin kullanılması da mümkündür, bu konuda Dalyan nehrinin Dalyan beldesi ile arasındaki mesafe yaklaşık 15 km’dir, bu sebeple taksinin kullanılması maliyet açısından zorlayıcı olmayacaktır.

Dalyan Nehri
Dalyan Nehri

Dalyan Nehrinde Neler Yapılabilir?

Dalyan nehrinin genelde rafting sporuyla uğraşan kişiler tarafından tercih edildiğini belirmiştik, bu hususta rafting dışında nehirde balık tutulabilir veya nehrin etrafında bulunan konaklama yerlerinde piknik yapılabilir. Yüzme konusunda ise Dalyan nehrinin tercih edilmesi tavsiye edilmemektedir, bu konuda nehrin akıntısı oldukça güçlüdür, bu sebeple Dalyan nehrinde yüzmeye çalışmak tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Dalyan nehrine en yakın plajlardan birisi İztuzu Plajı  bu yazımızıda inceleyebilirsiniz.

READ  Fethiye Gezilecek Yerler : Doğa Harikası

Son olarak nehir etrafında yürüyüş yapmak mümkündür, bu konuda nehrin etrafı yürüyüş ve bisiklet için oldukça uygundur. Bu sayede Dalyan nehrinin muhteşem güzelliğinin eşliğinde oldukça keyifli yürüyüşler yapılabilir.

Dalyan Nehri
Dalyan Nehri

Etrafında Bulunan Eğlence Mekanları

Etrafında çok sayıda eğlence mekânı bulunmaktadır, bu sayede Dalyan nehrine gidildikten sonra etrafta bulunan eğlence mekanları ile dinlenmek ve keyifli dakikalar geçirmek mümkündür.

Dalyan Nehri
Dalyan Nehri

 

Dalyan’da Görülecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Yuvarlakçay Muğla’nın Saklı Cenneti

Sinem

Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Sinem

Uyku Vadisi : Nerede Nasıl Gidilir ? Doğal Güzellikleri

Sinem

Ula Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Sinem

Türkiye’de Gezilecek En Güzel Yerler Listesi

Sinem

Turgut Şelalesi Marmaris | Muğla’da Doğal Bir Şelale

Sinem

Seydikemer`de Gezilecek Yerler Var!

Sinem

Sarıgerme Plajı : Denize Girmeyi ve Güneşlenmeyi Çok Seveceksiniz

Sinem

Salda Gölü Nerede? Nasıl Gidilir ?

Sinem