Image default
Ardahan

Ardahan Gezilecek Yerler | Doğu Anadolu’da

Ardahan Gezilecek Yerler | Doğu Anadolu’da Tatili dinlenme için arayanlardan ya da Türkiye’nin dört bir yanını merak ve şaşkınlık içerisinde keşfedip harika manzaraların tadını mı çıkarmak istiyorsunuz? Bu amaçla bir yere gitmek istiyorsanız, Doğu Anadolu’da Gezilecek Yerler listenizin en başına Ardahan’ı not edebilirsiniz.

Ardahan
Ardahan

Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Ardahan, geçmiş dönemlerde birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Görülmeye değer güzellikleri ve araştırması oldukça keyifli tarihinin yanı sıra, gerçekten büyüleyici doğal güzellikleri yaylaları ve gölleri bulunmaktadır.

Tarih meraklısıysanız aynı zamanda Ardahan gerçekten tarihi tam anlamı ile keşfedeceğiniz yerlerden birisi olabilir. 3000 yıllık geçmişi bulunan bu bölgenin şehir merkezinde ve çevresinde birçok tarihi kalıntılar bulunmaktadır.

Her yanı tarih kokan ve oldukça güzel duyguları barındıran bu bölgenin gezilecek yerleri arasında; Ardahan Kalesi, Şeytan Kalesi, Taşköprü Kitabeleri, Hamşioğlu Rasim Bey Konağı, Çıldır Gölü ve Akçakale Ada Şehri Kalıntıları, Övündü ve Ortakent (Büyük Nakala) Mağaraları gibi nadide mekânları belirtebiliriz.

Her mekân ve ortama göre hissedeceğiniz duygu farklı olduğundan elbetteki her eserinde farklı tarihi hikâyeleri bulunur. Bu hikâyelermekânların ve ortamların duvarlarına adeta nakış gibi işlenir. Bundan dolayıdır ki, Ardahan’da ziyaret edilen mekânların hepsi farklı farklı hisse sahip olmanızı sağlar.

Günümüze kadar gelmiş olan birçok eser değerlidir, fakat Ardahan’da yer alan tarihi yapılar oldukça farklı bir ambiyansa sahiptir. Ardahan’a gittiğinizde gezilecek yerlerin en başında Ardahan Kalesinin yer alması, keyifli bir tarihi yolculuğa çıkacağınızın bir belirtisidir.

Ardahan Kalesi

Kalelerin oldukça büyüleyici ve gerçekten dinlendiğini kendinizi kaybettiğiniz hikâyeleri vardır. Aynı zamanda güzel bir tarih yolculuğu yapmak istiyorsanız, kaleden başlamanız direkt olarak gerçekleştireceğiniz tarih yolculuğuna tam anlamı ile odaklanmasını sağlayacaktır.

Ardahan Kalesi
Ardahan Kalesi

Ardahan’ın gezilecek görülecek yerleri denilince ilk olarak akla Ardahan Kalesi gelir. Ardahan Kalesi, Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın emri ile yaptırılmıştır. 16.yüzyıl ortalarında inşa edilmiş olan bu kale, etrafında bulunan bir takım yerleşim yerleri sayesinde oldukça büyüleyici bir görüntü oluşturur.

Adeta o dönemi yaşamanıza ve o dönemin hissiyatını kalbinizde hissetmenizdeki en büyük faktör, çevresinde bulunan yerleşim yerlerinin oluşturmuş olduğu mükemmel ambiyanstır. Kalenin çevresinde yer alan yerleşim yerleri yapılan araştırmalara göre 3500 – 2000 yıllarına aittir. Aynı zamanda şehir merkezinde kula nehri yer alır.

Kula nehrinin sol kıyısında yer alan kalenin mimarisi dikdörtgen şekilde planlanmıştır. Dikdörtgen planlanan kalenin kuleleri ise, çokgen planlıdır. Bazalt taşından yapılan ve oldukça sağlam olarak bilinen sur duvarları 745 metre uzunluğa sahiptir.

Şeytan Kalesi

Ardahan’a uğrayan birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çeken yerler arasında Şeytan Kalesi yer almaktadır. Adını duyan ve hikâyesini merak eden birçok kişi direkt olarak buraya gitmek ister. Şeytan Kalesi olarak adlandırılan bu yer, Ardahan’da Yıldırım Köyüne 1.5 metre uzaklıkta bulunan Karaçay Vadisinde bulunur.

Şeytan Kalesi
Şeytan Kalesi

Kalenin bulunduğu yer oldukça sarp bir bölgeye sahiptir. Şeytan kalesi hakkında birçok efsane konuşulsa da, kalenin sadece Ortaçağ’da Urartular tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir.

Taşköprü Kitabeleri

Ardahan’da birçok tarihi eser bulunduğundan, doğru ya da yanlış birçok efsane de konuşulmaktadır. Fakat bazı durumlarda efsaneler doğru anlatıldığı gibi, bazı durumlarda da birçok hikâye konusunda yanılgıya düşülmektedir. Ardahan ilinde bulunan Taşköprü Kitabeleri eseri de bu efsane kalabalığından nasibini almış bir yapıttır. Şehirde birçok kişinin konuştuğu bu kitabeler, Ardahan’ın en eski yazılı belgesi olarak bilinir.

Taşköprü Kitabeleri
Taşköprü Kitabeleri

Hamşioğlu Rasim Bey Konağı

Her yanı adeta tarihten bir cennet olarak bilinen Ardahan’da, Hamşioğlu Rasim Bey Konağı oldukça bilinen tarihi bir konaktır. Konum olarak şehir merkezinde yer alan Hamşioğlu Rasim Bey Konağı’nın girişinde büyüleyici bir kitabe yer almaktadır. Ardahan Gezilecek Yerler

Hamşioğlu Rasim Bey Konağı
Hamşioğlu Rasim Bey Konağı

Şehir merkezinde yer almasından dolayı, şehri gezmek için gelen kişilerin ve turist kitlelerinin genel olarak uğrak noktalarıdır. Konağın girişinde yer alan kitabenin 1911 tarihli Osmanlıca bir kitabe olduğu ve konağın kapısının üzerine sonradan eklendiği düşünülmektedir. Görünüşü ve duruşu ile adeta eski dönem hissiyatını size yaşatacak olan bu konak, Batılı mimarilerin klasik bir örneğidir.

Aynı zamanda yapısı tek katlı ve dikdörtgen planlıdır. Konak içerisinde gizemli bir ortam olmasının yanı sıra, odalardaki girişte oldukça enteresandır. Ardahan Gezilecek Yerler Hamşioğlu Rasim Bey Konağı, iç içe oluşan oda ve salonlardan oluşmaktadır. Eski dönemlerde milli amaçlar için kullanılan bu konak, kurtuluş savaşı yıllarında resmi karargâh binası ve kongre binası olarak kullanılmıştır.

Çıldır Gölü ve Akçakale Ada Şehri Kalıntıları

Ardahan’da yer alan bilindik bir göl olan Çıldır Gölü, Van Gölünden sonra Doğu Anadolu’nun en büyük göllerindendir. Ardahan’ın şehir merkezine yaklaşık olarak 45 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Tarihin gizemli bölgeleri arasında yer alan ve oldukça ziyaretçisi bulunan bu yer, Akbaba Dağları ve Kısır Dağları arasında kalan tektonik bir çöküntü sonucunda oluşmuştur.

Çıldır Gölü ve Akçakale Ada Şehri Kalıntıları
Çıldır Gölü ve Akçakale Ada Şehri Kalıntıları

Sadece Göl olarak değil, adeta bir eğlence mekânı olarak sonbahar mevsiminde değerlendirilen bu göl, değişik etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Sonbahar mevsiminin bitmesi ile birlikte gölün donması sonucunda göl yüzeyinde yaklaşık 1 – 2 metrelik bir buz kütlesi oluşur. Bu buz kütlesinde yarışmalar ve etkinlikler düzenlenir. Oldukça renkli ve güzel görünüme sahip olan etkinliğe katılım oldukça fazladır. Atlı kızaklar üzerinde yapılan gezintiler, değişik ve güzel bir deneyimin anahtarıdır.

Bu gölün içerisinde yer alan bir bölge bulunur. Bu bölge Akçakale Adasıdır. Ardahan Gezilecek Yerler Akçakale adası, neolitik dönemlere ait kalıntılar barındıran ve oldukça ilgi gören bir yapıdır. Akçakale Adası ve barındırdığı kalıntılar, görülmeye değer eşsiz özellikte bir yerdir.

Övündü ve Ortakent (Büyük Nakala) Mağaraları

Övündü mağaraları, çıldır ilçesine gidince görülmesi gereken maneviyat yüklü bir ortam olarak bilinir. Yerli halkın ve konuşulan efsanelerin sonucunda Övündü mağaraları ismini övündü köyünden almaktadır. Ardahan’ın Çıldır İlçesine bağlı Övündü Köyü’nün güneyinde yer alan bu mağara, kalker kaya kütlesinin oyulması sonucu ortaya çıkmıştır.

Övündü Mağarası
Övündü Mağarası

Ayrıca yanında bir adet daha mağara bulunduğundan eski dönemde oyularak oluşturulmuş iki grubun burada yaşadığı anlatılan efsaneler arasında yer almaktadır. Günümüzde bu mağaralar ile alakalı birçok hikâye anlatılmaktadır. Hanak ilçesinin doğusunda yer alan Ortakent olarak adlandırılan bölgede ise görülmeye değer bir nehir bulunmaktadır. Bu nehrin ismi, Kura Nehridir. Ardahan Gezilecek Yerler Kura Nehri kenarında bulunan kayalıkların çevresinde bulunan çok sayıda hane olarak nitelendirilen yerler bulunmaktadır.

Ortakent (Büyük Nakala) Mağarası
Ortakent (Büyük Nakala) Mağarası

Eski dönemin yaşamsal şartlarına bakılarak değerlendirildiğinde bu yerler gerçekten harika bir durumda ve gerçekten harika bir şekilde işlenmiş detaylara sahip olduğu görülmektedir. Bununla birlikte Kura nehri kenarında bulunan yerleşim yerlerinin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Ardahan Gezilecek Yerler Yapılan araştırmaların sonucuna göre, Kura nehri çevresinde yer alan hanelerin tümü Yontma Taş Çağına kadar dayanan bir geçmişe sahiptir.

Bölgeye keşif için gidildiğinde detaylı bir inceleme sonucunda birçok hanenin birleştiğini ve haneler arasında ya da sanki özellikle belirlenmiş bölgelerde büyük kiliselerin olduğunu göreceksiniz. Ardahan’da başarılı ve gerçekten dönemin derinine inmek için yapmış olduğunuz gezi planını bu şekilde düzenlemeniz, tarihin aşama aşama hangi koşullar neticesinde günümüze nasıl geldiğini hissettirecektir.3 Yorumlar

bedserr 22 Kasım 2020 at 20:31

Doğa harikası bir yer gidip görmenizi isterim tavsiye üzerine gttik masmavi temiz çevresiyle ilginizi çekebilecek bir yer doğayla iç içe bir yer gidilmeye geç kalınmamali pişman olursunuz

Cevapla
Cemre Kaya 22 Kasım 2020 at 20:51

Daha önce yönlendirmelerinizle hiç bilmediğim adını dahi duymadığım müzeleri öğrenip gezdim. Hazır Ardağandayken arkadaşlarla bi bakalım gezilecek yerlere deyip girdik siteye. Yarın çıldır gölü yakınlarında kamp yapmayı planlıyoruz 😊 süpersiniz👏

Cevapla
Orhan Efe 28 Kasım 2020 at 14:19

Bu sayfa olağan üstü birşey gittim çoğu yere gezdim dolaştım
Çok güzel yerler insanları güzel gezilmesi ve görülmesi lazım olan yerler olğan üstü yerler çok güzel gidip gezin öneririm

Cevapla

Yorum Yaz