Image default
Fethiye Tarihi Yerler

Amintas Kaya Mezarları | Fethiye’de Likyalılara Ait Kaya Mezarı

Amintas Kaya Mezarları Muğla

Türkiye, tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan bir bölgede bulunduğundan he bölgede farklı kültürel mirasları barındırıyor. Geçmişte inşa edilen mezarlar da bunları inşa eden toplulukların medeniyetleri hakkında tarihe ışık tutuyor. Amintas Kaya Mezarları da bunlardan biridir.

Amintas Kaya Mezarları
Amintas Kaya Mezarları

Amintas Kaya Mezarları Nerede?

Amintas Kaya Mezarları, daha çok başta Ölüdeniz olmak üzere doğal güzellikleriyle ünlü Muğla ilinin Fethiye ilçesinde bulunuyor. İlçe merkezinden 5,4 km mesafede Kesikkapı bölgesinde bulunuyor. Bölgenin diğer güzellikleri de dikkate alındığında buraları ziyaret için en iyi yöntem, eğer kendi aracınızla gitmemişseniz araç kiralama olarak görülüyor. Ayrıca, Fethiye’ye kadar gitmişken sahil şeridinde bulunan diğer mezarları da görme fırsatını değerlendirmek gerekiyor.

Amintas Kaya Mezarları
Amintas Kaya Mezarları

Türkiye’de Başka Kaya Mezarı Var mı?

Yeri itibarıyla tam bir geçiş bölgesi olan Türkiye’de, farklı medeniyetlerden kalan daha çok mezar türü bulunsa da kaya mezarlara;

Kültür turizminden daha çok doğa turizmi ile dikkat çeken Fethiye’ye gidenler mutlaka görülmesi gereken bu anıt mezarlardan haberdar bile olmadan bölgeden ayrılıyor.

Amintas Kaya Mezarları
Amintas Kaya Mezarları

Amintas Kaya Mezarlarının Tarihçesi

Bu anıt mezarlar, Likyalılardan günümüze kadar gelen birçok eserden birisi olarak karşımıza çıkıyor. İyon tarzında yapılan bu mezarların inşa tarihinin 4. Yüzyıla dayandığı biliniyor. Tek parça kayanın oyulmasıyla yapılan bu mezarlardan en ünlüsü Amintas’ın mezarıdır. Bölgeye de adını veren bu mezarın sahibinin Telmessos şehrinin yöneticisi bir kral olduğuna dair iddialar bulunsa da tam olarak kim olduğu bilinmiyor.

Telmessos antik kentinin de simgesi durumunda olan bu mezarların en görkemlisi Amistas’ın mezarıdır. Mezarın sol duvar çıkıntısının orta kısmında M.Ö. 4. yüzyıla ait bir yazıtta yer alan ve anlamı Hermagios’un oğlu Amintas olan ibare, mezarın kesin sahibini gösteriyor.

READ  Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır'da
amintas muğla fethiye
amintas muğla fethiye

Bölgedeki mezarlardan üç tanesinin tapınak tarzında yapılmış olması dikkat çekiyor. O dönemde tanrı kral olarak adlandırılan hükümdarların ölümlerinin ardından yapılan bu mezarlıklar, aynı zamanda tapınak olarak da kullanılıyor.

Burada bulunan ve bugüne kadar en sağlam şekilde ulaşan, 3 m.den daha yüksek bir kayaya oyulmuş Amistas’ın mezarına 205 basamakla çıkılıyor. Girişteki kayaların, ön yüzden bakıldığında ahşap kiriş ve kolonları andıracak şekilde oyulması dikkat çekiyor. Üst kısımda üç şeritli bir rozete rastlanıyor.

Girişten sonraki odanın solunda mezar yer alıyor. Bugün içerisinde bir kalıntısı olmasa da geçmişte Amistas’ın cesedinin burada olduğu söyleniyor. Mezar, iki kattan meydana geliyor. Mezarın Gotik stili kemerli bir kapağı bulunuyor. Bu kapağın her iki yanında savaşları resmeden fresklerin bulunması, dönemin kahramanlık anlayışıyla bağdaştırılıyor.

Kayalara oyulmuş mezarların içlerinin diğer kaya mezarlara göre daha geniş olması da dikkat çekiyor.

Fethiye’deki mezar kalıntıları bunlarla sınırlı olmadığını da hatırlatmak gerekiyor. Şehir merkezinde bulunan anıtsal lahit mezar da görülecek yerler arasında bulunuyor.

Günümüze kadar doğal etkiler ve geçmişte define avcılarının etkisiyle zarar görse de bu bölge halen tarihe düşkün olanlar için ilgi çekiciliğini koruyor.

Amintas Kaya Mezarları
Amintas Kaya Mezarları

Giriş Saatleri ve Giriş Ücreti

Haftanın 7 günü açık olan mezarlara giriş saatleri mevsime göre farlılık gösteriyor. Yaz aylarına denk gelen 15 Nisan’dan 1 Ekim’e kadar 09.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilen mezarları, günlerin kısaldığı kış döneminde ise 08.00-17.00 saatleri arasında görülebiliyor. Bu ilginç eserleri görmeden gelmemek için zaman zaman değişiklik gösterebilen bu saatlerle ilgili turizm bürosundan bilgi almakta fayda bulunuyor.

Müzekart’ın geçerli olduğu bu bölgeye giriş ücreti yıllara göre değişiklik gösterse de cüzi bir ücret karşılığı bölge gezilebiliyor. 2020 yılı için 10 TL olarak uygulanan ücretin çok da artması beklenmiyor.

READ  Golden Sand Beach Club Ölüdeniz Muğla

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zinciriye Medresesi | Köklü Tarihe Eşlik Etmiş Yapılardan

Hakan Karaduman

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Burcu Soydan

Yunanistan Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Hakan Karaduman

Turunç Pınarı Koyu : Fethiye’de Masal Gibi Değil Mi

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Teos Antik Kenti Nerede Nasıl Gidilir ?

Hakan Karaduman

Tarihi Ankara Kalesi

chebsra

Syedra Antik Kenti | Yılın Her Mevsimi Gidilecek Tarihi Kent

Hakan Karaduman

3 Yorumlar

muharrir 26 Aralık 2020 at 11:40

orada bulundugunuz an tarihin ve sanatin sizi iliklerinize kadar kuşattığını hissetmemeniz imkansız..

Cevapla
Tufan 2 Mayıs 2021 at 03:20

10 numara 5 yıldız kalite güzellik her zaman benim için ön plandadır oyüzden burada geçirdiğim vakitte her anında çok mutluydum ve rahattım cidden güzeldi daha ne diyeyim ki

Cevapla
Yetkin 19 Ağustos 2021 at 15:33

Gerçekten sayende heryeri görüp bilgi edinmek çok kolay

Cevapla

Yorum Yaz