Image default
Balıkesir

Altıeylül Gezilecek Yerler

Altıeylül Gezilecek Yerler

Yazıda Altıeylül Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Balıkesir gezilecek yerler listesinde önemli bir yere sahip. Zira il içinde gezilecek pek çok tarihi yapı, eser, müze, park, cadde bulunur. Balıkesir festivallere de ev sahipliği yapmasıyla popülerdir. Birçok önemli festival bu ilde gerçekleşir. İlçe ve köylere özgü festivallerde renkli anlara sahne olmakta turistlerin merakını cezp etmektedir. Elbette bu durum şehrin popülaritesini artırmanın yanı sıra turizme de katkı sağlamaktadır.

Altıeylül Merkez
Altıeylül 

Tarihte pek çok uygarlığın yaşamış olduğu şehir ve ilçeleri tarihin dokusunda tam anlamıyla yansıtır. Bu medeniyetlerin bırakmış olduğu izler tarihi yapı ve eserlerde kendini göstermektedir. Balıkesir ilini ziyaret edenler görsel olarak tatmini yaşarlar.

Balıkesir ilinin en büyük ilçesi olan Altıeylül ilçesi de turistlerin vazgeçilmez adresleri arasındadır. İlçe, doğal güzellikleriyle görenleri etkisi altına alırken tarihi yapılarıyla da milli duyguları uyandırır. Aynı zamanda ziyaretçileri müthiş bir Türk mutfağı karşılar. Her bakımdan turistlerine mükemmel bir ev sahipliği yapmaktadır.

Altıeylül Balıkesir
Altıeylül Balıkesir

Altıeylül ilçesinin ismi de çok önemlidir. 6 Eylül 1922 yılında düşmana karşı verilmiş olan mücadelede kazanılan zafer sonrasında Balıkesir ili kurtulmuştur. Bu tarih, yani 6 Eylül ilçeye adını vermiştir. Bu önemli günün ilçeye adını vermesi hem şehrin kurtuluş sevincini hem de verilen mücadelelerin insan ruhunda uyandırdığı duyguları temsil etmektedir.

Altıeylül Nerede?

Altıeylül ilçesi, Balıkesir ilinin bir ilçesidir. Altıeylül ilçesi, Balıkesir büyük bir şehir olduktan sonra kurulmuş bir ilçedir. Aynı zamanda ilçe, Balıkesir ilinin en büyük ilçesi olma özelliğini taşır. Yıl boyunca yerli turistler kadar yabancı turistlerin de ziyaret akınına uğrayan bir ilçe olarak turizm de önemli bir yer tutar.

READ  Balıkesir Kafeleri : Balıkesir'deki En İyi Kafeler
Altıeylül Nerede
Altıeylül Nerede

Balıkesir Altıeylül ilçesi ulaşım olarak da son derece kolaydır. Havayolu ile ulaşım sağlanabileceği gibi özel araçlarla kolay bir şekilde ilçeye ulaşım sağlanır.

Altıeylül İlçesi Hakkında

Altıeylül ilçesi, büyük bir ilçe olmakla birlikte turizm açısından da Balıkesir ilinin önemli yerlerinden biridir. İlçede bulunan tarihi eserler, yapılar ve bölgenin doğal güzellikleri turizmin canlı kalmasını sağlamaktadır.

Altıeylül ilçesinde hediyelik eşya dükkanları da turistlerin uğrak yerlerindendir. İlçeye özgü hediyelik eşyalar, dekoratif ürünler, yöresel takılar gibi birçok ürün turistlerin beğenisini kazanmaktadır. Ayrıca Balıkesir ilinin en meşhur ürünlerinden biri olan kolonyayı unutmamak gerekir. Özellikle zambak kolonyası oldukça meşhurdur. Yabancı turistlerin merakla aldıkları ürünlerden bir tanesi denilebilir.

Balıkesir Altıeylül Camii
Balıkesir Altıeylül Camii

Tahtalı Cami

Altıeylül ilçesinin tarihi yapıları da turistleri etkiler. Bunlardan bir tanesi de Tahtalı Cami’dir. Tahtalı Cami 1452 yılında inşa ettirilmiştir. Osmanlı eseri olan bu cami, 1513 yılında tadilat geçirerek yenilenmiştir. Balıkesir ilinin önemli tarihi yapıları arasında yer alan ve günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşmayı başaran bu önemli tarihi camiye turistlerin ilgisinin bir hayli fazla. Osmanlı mimarisinin güzel bir örneği olarak da dikkat çekmektedir.

Tahtalı Cami
Tahtalı Cami

Yıldırım Külliyesi ve Camii

Tarihi yapılar arasında öne çıkan yapılardan bir diğeri de Yıldırım Külliyesi ve camiidir. Balıkesir ilinin en eski Osmanlı yapılarından biri olarak da çok büyük bir öneme sahiptir. 1649 yılında inşa ettirilmiş olan bu cami, günümüzde de sağlamlığını korumaktadır. İnşa tarihi göz önüne alındığında önemi bir kat daha artan cami, turistlerin ilgi odağıdır.

Yıldırım Külliyesi ve Camii
Yıldırım Külliyesi ve Camii

Caminin içi dikdörtgen planlı olup avlusunda şadırvanı bulunur. Caminin kuzeydoğu köşesinde yer alan imaret yani misafirhane, 14.yüzyıl sonlarında inşa edilmiştir. Bu bölümde günümüze kadar ulaşmış bir tarihi yapıdır. Caminin avlusunda yer alan medrese 12 hücrelidir. 1897 yılında meydana gelen depremle hasar gören yapı, yeniden onarılmıştır. Yalnızca dış duvarı orjinalliğini korumaktadır.

READ  Dursunbey Gezilecek Yerler
Altıeylül Atatürk Parkı
Altıeylül Atatürk Parkı

Atatürk Parkı

Altıeylül ilçesinde en dikkat çeken yerlerden biridir. Atatürk parkı, ilçenin en görkemli ve büyük parklarından biri olarak her zaman kalabalık ve canlıdır. Çok büyük bir alan üzerinde yer alan Atatürk Parkı, ziyaretçilerin pek çok aktivite yapacağı alanlarla donatılmıştır. Bir zamanlar bu alan Balıkesir Panayırı adıyla anılmaktaydı. Alan, 2008 yılında Balıkesir Belediyesi tarafından yenilenmiş ve tüm çalışmalar yapılarak halkın hizmetine açılmıştır. Bu büyük alan ziyaretçilerine pek çok imkan sunan, ferah ve temiz havasıyla ziyaretçilerini rahatlatan bir park olarak hizmet vermektedir.

Atatürk Parkı
Atatürk Parkı

Yeşilliklerle dolu olan parkta, çocuklar için oldukça geniş bir oyun alanı vardır. Çocuklu ailelerin gün boyu doyasıya vakit geçirebilecekleri bir alandır. Ailelerin de rahatça dinlenebilecekleri alanlar mevcuttur. Şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerlerdendir. Görsel açıdan zengin olup süs havuzlarıyla gözlere de hitap eder. Aynı zamanda parkın içinde bir gazino da mevcuttur.

Atatürk Parkı
Atatürk Parkı

Atatürk Parkı’ nın en önemli ve dikkat çeken özelliklerinden biri de etkinliklerdir. Her yıl düzenlenen büyük etkinlik ve organizasyonlara ev sahipliği yapar. Kuvayi Milliye etkinlikleri Balıkesir ilinin en önemli etkinlikleri arsasında yer alır. Bu anlamlı ve güzel etkinlik bu parkta gerçekleşir. Yerli halkın olduğu kadar Balıkesir iline gelen turistlerin de ziyaret noktalarından biri konumundadır. Atatürk Paarkı, İzmir Fuarından sonra en ünlü parklardan biridir.

Altıeylül de Ne Yenir?

Altıeylül ilçesinin ziyaret edenlerin sıklıkla sordukları sorulardan biri de yeme içme ile ilgilidir. Altıeylül gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerini memnun ederken damak zevklerine de hitap eder. Yöresel lezzetler de Türk kültürünün önemli yemeklerini ziyaretçilerine sunar.

Altıeylül'de Ne Yenir
Altıeylül’de Ne Yenir

Yöreye ait pilav çeşitleri, tatlılar, hamur işleri ve et yemekleriyle gelenlerin unutulmayacak bir ziyafet çekecekleri bir ilçedir. Özel yöresel lezzetlerle Türk yemek kültürünü yansıtan bir ilçe.

READ  Sarımsaklı Plajı : Balıkesir'in En iyi Plajı

Çil börek, tavuklu koca kulak, saçaklı mantı, zerde, Nogay çayı, göbete, maviş, peynirli patlıcan gibi damaklarda şahane tatlar bırakan yöresel lezzetler yemek mümkün. Aynı zamanda bu yöresel lezzetlerin tamamen doğal dağlarda yetişen otlar ve katkısız ürünlerle yapılıyor olması da dikkat çekmektedir. Altıeylül ilçesinde sağlık değeri yüksek yemekler sunuluyor.

Yakın Çevrede Görülecek Diğer YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Susurluk Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Sındırgı Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Savaştepe Gezilecek Yerler | Savaştape’de Ne Yapılır ?

Hakan Karaduman

Sarımsaklı Plajı : Balıkesir’in En iyi Plajı

Hakan Karaduman

Narlı Köyü | Balıkesir’in Minik Bir Tatil Köyü

Gezicini

Manyas Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kepsut Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kaz Dağları Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Karesi Gezilecek Yerler

chebsra